Podatek od cukru – dużo ciekawych artykułów m.in w Forbes 3/2020

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W najnowszym magazynie Forbes znalazł się artykuł o podatku od cukru w napojach, sokach, jogurtach pitnych, który czytałem z dużym zainteresowaniem,

Mimo, że jest to temat, którym interesuje się od dawna wiele informacji było zupełnie nowych.

“Wg NFZ osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem żyje przeciętnie o 15 lat krócej, niż średnio jej rówieśnik.

Blisko 1,4 tys zgonów co roku to konsekwencja nadmiernego spożycia słodzonych napojów.”

Cukier w napojach, sokach nas uzależnia, nie smakuje nam nic innego aż do czasu dłuższego detoksu po którym ja sam łapałem się na tym jak bogatszy jest smak potraw a same owoce jak są słodkie, że naprawdę nie trzba niczego słodszego.

Owoc jest lepszy niż sok a i tak jest w nim już dużo cukrów na cały dzień.

Cieszę sie, że podatek od cukru w napojach zaczyna powodować to, że więcej osób czyta etykiety napojów, tych które zawsze kupowało a także wszystkich nowych napojów, które mają ochotę spróbować.

Mamy czasy kiedy informacja jest dostępna na odwrocie butelki jest tabela z ilością cukrów a na liście składników znajdziemy listę dodanych cukrów i słodzików. Możemy wybierać świadomie.

 

Be the first to write a comment.

Your feedback